Maksimum Medya  / Medya İletişim Danışmanlığı

   

Murat Evgin

05 Kasım 1977'de İstanbul'da doğan Murat Evgin ilkokulu Nurettin Teksan İlkokulu'nda , liseyi İstek Vakfı Belde lisesi'nde, üniversiteyi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema bölümünde okudu. Üniversiteden mezun olduktan sonra New York Üniversitesi'nde Intensive Film Workshop kursuna katıldı.

1993 yılında ilk kez AKM’ de Erol Evgin’in 25. Sanat Yılı Konseri’nde gitarıyla sahneye çıkarak profesyonel müzik hayatına başlayan Murat Evgin, okul yıllarında çeşitli gruplarla çaldı. İngiltere (1992 ve 1996), Amerika (1993) gibi dış ülkelerde müzik çalışmalarını sürdürdü.

1996-1999 arasında “Beni Ellere Verdin” albümündeki şarkılarını dünyanın her yanından insanlara çaldı, aldığı değişik fikirler ve eleştirilerin ışığında şarkılarına yeni biçimler kazandırdı.

Kendi deyimiyle “Türk gibi Rock “ yapan Murat Evgin’e Türk televizyonlarının yanı sıra ünlü Avrupa müzik kanalı MCM de yer verdi. Sanatçıyla yapılan bir röportaj, “Beni EllereVerdin” klibi ve İstanbul’da verdiği konser “Generation Europe” programında gösterildi.

Hıncal Uluç, Can Ataklı, Lale Barçın İmer, Güngör Uras, Tufan Türenç, Ruhat Mengi, Nazlı Ilıcak gibi yazarların makalelerine konu olan Murat, 1999 yılından bu yana Türkiye, Almanya ve ABD’de toplam 500’ün üzerinde konser verdi.

2002’de Erol Evgin’le birlikte “Baba-Oğul Konser Show” turnesine çıktı.

2003 yılında kendi şarkılarından oluşan II. albümü “İnan Bana”yı çıkaran Murat Evgin, bu albümle birlikte ilk klip yönetmenliği denemelerine ve TV yarışma ve dizi müzikleri çalışmalarına başladı. Yaptığı dizi müzikleri (Arka Sokaklar, Sahra,Acemi Cadı vb...) birçok Orta Doğu ve Balkan ülkesinin ulusal kanallarında yayınlandı.

2005 yılında 3. albümü “Dün Bugün Yarın”ı çıkardı. Albümdeki şehit şarkısının klibinde Türk sinemasının duayeni Hülya Koçyiğit şehit annesi rolünü oynadı.Şarkının telif haklarından elde edilen tüm gelir TSK Mehmetçik Vakfına bağışlanıyor.

2008'de “Bambaşka Bir Şehir” albümünü yayınladı. Bu albümde Pelin Batu ile oynadığı Mektup klibi öne çıkan çalışmasıydı. PTT 168.kuruluş yıldönümünü Mektup şarkısı ile kutladı.

2010'da suça itilen çocuklar yararına “Umut Yolcuları” isimli teklisini yayınladı.Şarkı suça itilen bir çocuğun duygularını Onun ağzından anlatıyor. Aynı yıl Star TV'de yayınlanan “Umut Yolcuları” (Yapımcı:Türker İnanoğlu Oyuncular : Yetkin Dikinciler, Zuhal Olcay, Sedef Avcı) dizisinin müziklerine imza attı. 
2011'de en çok ilgi gören şarkılarından biri olan Bugün Evlenmişsin'i yayınladı.Şarkı farklı klibiyle çok konuşuldu.

2012'de en çok ilgi gören dizi müziği albümlerinden biri olan “Arka Sokaklar Dizi Müzikleri” albümünü yayımlayan Murat Evgin albümde dizi için yağtığı 250'nin üzerinde eserden 43 tanesine yer verdi.

2013'de Türkiye'de su altında çekilen ilk klibe sahip olan “Ölümsüz” isimli şarkısı, 2013'de ise anı yaşamanın önemini vurguladığı ve klibini Hindistan'da çektiği Hayatı Yavaşlat'ı (tekli) yayınlandı.

Bambaşka Bir Şehir, Beni Ellere Verdin , Baba-Oğul , Ben Evleniyorum, Şehit, Dün Bugün Yarın , Özledim, Yanımda Sen Olmalıydın, Ölümsüz, Hayatı Yavaşlat şarkı yazarlığı geleneğini ülkemizde sürdüren Murat Evgin’in en çok bilinen besteleri arasındadır.

Murat Evgin ayrıca ;

Arka Sokaklar,
Acemi Cadı, 
Sahra, 
Deli Mavi,
Ben Evleniyorum,
Biz Evleniyoruz
Sevda Masalı 
Kalplerde İkinci Bahar, 
Çocuğun Var Derdin Var, 
Haylaz Babam, 
Ah Kalbim, 
Ya Şundadır Ya Bunda, 
Hayaller Gerçek Oluyor, 
Şimdi Zayıflamak İstiyorum 
Aura (yönetmen ; Orhan Oğuz)
Mezuniyet (Yönetmen ; Doğacan Anafarta) gibi dizi, film ve TV programlarının müziklerini yaptı.

Diskografi
Beni Ellere Verdin (1999)
İnan Bana (2003)
Dün Bugün Yarın (2005)
Bambaşka Bir Şehir (2008)
Umut Yolcuları - Bir Hikayem Var Benim (2010)
Bugün Evlenmişsin (Tekil) (2011)
Arka Sokaklar Dizi Müzikleri (2012)
Ölümsüz (Tekil) (2013)
Hayatı Yavaşlat (tekli) 2014
Kaderimsin (tekli) 2016
Allahım Sana Sığındım (tekli) 2018